اطلاعات و نحوه نصب سقف کاذب کناف؟

در مطلب قبل توضیح داده شد که سقف کاذب کناف چیست و در چه مکان هایی کاربرد دارد و چه انواع پنلی از آن وجود دارد.در این مطلب به شما عزیزان اطلاعات بیشتر و نحوه اجرا را توضیح می دهیم .

سقف کاذب کناف:(اجزا تشکیل دهنده)

  • – پنل‌های پیش‌ساخته گچی و غیرگچی
  • – پروفیل‌های سرد نورد شده افقی اصلی و فرعی
  • – آویزها
  • – بتونه و نوار تیپ
  • – پیچ و لوازم اتصال به سقف سازه‌ای

بتونه درزگیر:

ترکیبی است از گچ مخصوص و مواد افزودنی که بصورت پودر آماده ترکیب با آب عرضه می‌شود و برای درزگیری درز بین صفحات روکش‌دار گچی و محل پیچ‌ها استفاده می‌شود.از این بتونه
 برای بتونه‌کاری و درزگیری با نوار کاغذی یا نوار فایبرگلاس مخصوص در سیستم‌های ساخت و ساز خشک به کار می‌رود.این ماده به صورت لایه‌های نازک برای درزگیری صفحات روکش‌دار گچی پس از نصب و یا تعمیرات سطوح آسیب دیده صفحات روکش‌دار گچی، پر کردن درزها و سوراخ‌های قطعات بتونی، بتونه کاری سطوح بتونی و یا سفیدکاری دیوارک‌های گچی با حداقل ضخامت یک تا سه میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.ترکیبات: ماده اصلی بتونه درزگیر کناف، گچ به صورت پودر است که ضمن ترکیب با سایر افزودنی‌ها به کیفیت و خواص لازم جهت استفاده برای درزگیری و یا نازک‌کاری سطوح مربوطه رسیده است.

پودر ماستیک کناف:

این محصول برای ایجاد سطح صاف و جلوگیری از ایجاد حالت سایه روشن و نمایان شدن محل درزها (که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ می‌باشد) پس از عملیات درزگیری و قبل از رنگ آمیزی به کار می‌رود.

بتونه آماده کناف (Readyfix):

این محصول به صورت آماده مصرف عرضه شده و از آن می‌توان جهت موارد زیر استفاده نمود:بتونه درزگیر جهت درزگیری صفحات روکش‌دار گچی (به همراه نوار درزگیر). جهت پوشش کل سطوح (پس از اتمام مراحل درزگیری و پوشش درزها) که اصطلاحاً ماستیک کاری نامیده می‌شود. در این صورت می‌توان از ایجاد حالت سایه روشن که حاصل اختلاف نوع مصالح زیر رنگ و میزان جذب رنگ متفاوت آنهاست، جلوگیری نمود.

پیچ‌ها:

پیچ‌های کناف از نوع Black Phosphate بوده و برای اتصال صفحات روکش‌دار گچی به سازه‌های فلزی استفاده می‌شود (جدول ۲). این پیچ‌ها در اندازه‌های ۲۵ میلیمتر، ۵۵ میلیمتر، ۳۵ میلیمتر، ۴۵ میلیمتر موجود بوده و برای اتصال صفحات روکش‌دار به سازه‌های فلزی به ضخامت تا ۰/۷ میلیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اتصال صفحات به سازه‌های فلزی به ضخامت بیشتر از ۰/۷ میلیمتر و کمتر از ۱/۲ میلیمتر از پیچ سر مته‌دار ۲۵ از نوع (T.B 3.5×25) استفاده می‌شود. جهت اتصال سازه‌های فلزی تا ضخامت ۰/۷ میلیمتر به یکدیگر از پیچ مخصوص نوع (L.N 3.5×9) و برای اتصال سازه‌های کناف به سازه‌های فلزی به ضخامت بیش از ۰/۷ میلیمتر و کمتر از ۱/۲ میلیمتر از پیچ سر مته‌دار نوع (L.B 3.5×9.5) استفاده می‌شود.

پیچ‌های اتصال پنل به سازه کناف (TN-TB):

از پیچ‌های نوع TN (نوک تیز) برای اتصال صفحات گچی به سازه‌های با ضخامت تا ۰/۷ میلیمتر و از پیچ TB (سرمته‌دار) برای اتصال صفحات گچی به سازه‌های با ضخامت بیش از ۰/۷ و کمتر از ۰/۲۵ میلیمتر استفاده می‌شود (توضیح این که چنانچه پیچ از دو یا چند لایه فلزی عبور نماید، مجموع ضخامت لایه‌های فلزی را باید در انتخاب نوع پیچ در نظر گرفت). پیچ‌های TN و TB در اندازه‌های ۲۵ ،۳۵ ،۴۵ ،۵۵ ،۷۰ میلیمتر عرضه می‌شوند.

پیچ‌های اتصال سازه به سازه کناف:

از پیچ‌های نوع LN (نوک تیز) برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت تا ۰/۷ میلیمتر به یکدیگر و از پیچ‌های نوع LBB (سرمته‌دار) برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت بیش از ۰/۷ و کمتر از ۰/۲۵ میلیمتر به یکدیگر استفاده می‌شود (توضیح این که مجموع ضخامت لایه‌های فلزی را باید در انتخاب نوع پیچ در نظر گرفت) پیچ‌های LN وLB به ترتیب در طول‌های ۹ و ۹/۵ میلیمتر عرضه می‌شوند.

پیچ اتصال سازه به ساختار خشک کناف (FN):

از پیچ‌های نوع FN (نوک تیز) برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت تا ۰/۷ میلیمتر به ساختارهای خشک استفاده می‌شوند. ویژگی این نوع پیچ، سرتخت آن بوده که اجازه می دهد اتصال خوبی میان سازه و سطح زیرین ایجاد می‌شود. اتصال رانر فوقانی دیوار کناف به سقف کاذب کناف، از موارد کاربرد پیچ FN است. توجه شود که پیچ FN، به زیرسازی فلزی ساختار خشک متصل می‌شود (نه به لایه پوششی تنها). پیچ‌های FN در طول‌های ۳۵ و ۶۵ میلیمتر عرضه می‌شوند.

– پیچ و رول پلاگ:

از این عامل برای اتصال استادها و رانرها به عناصر پیرامونی دیوار استفاده می‌شود. برای این منظور، استفاده از پیچ‌های گالوانیزه و رول پلاگ با قطر حداقل ۴ میلیمتر و طول حداقل ۵۰ میلیمتر توصیه می‌گردد.

دستگاه‌های مورد نیاز برای اجرا:

وسایل و ابزار مورد نیاز شامل موارد زیر می‌باشد:
– وسایل حمل و جابجایی پنل‌ها
– ابزار برش و نصب مانند تفنگ هیلتی، دریل، فرز و …
– ابزار درزگیری (نوار درزگیر)
– انواع تراز (لیزری و ..)، متر، شاقول، ریسمان رنگی و …

نحوه اجرای کلی:

در سقف‌های ساده کناف با سازه دو طرفه، ۲ ردیف سازه F47 قرار می‌گیرد. ردیف اول سازهF47 سازه باربر نام دارد. کلیه آویزها از سقف اصلی به سازه باربر متصل می‌شوند و ردیف دوم سازه‌هایF47 ، سازه پنل‌خور نام دارد که پنل‌های مورد استفاده از قبیل RG (معمولی)، MR (مقوم در برابر رطوبت)، FR (مقاوم در برابر حریق)، FM (مقاوم در برابر رطوبت و حرارت) و یاAqua panel (پنل سیمانی) به آن پیچ می‌شوند. دو ردیف سازهF47 باربر و پنل خور به وسیله کلیپس به یکدیگر متصل می‌شوند. در سقف‌های با یک ردیف سازهF47 ، آویزها و پنل‌ها تماما به یک ردیف سازهF47 پیچ می‌شوند.
سازهF47 در برخی از دیوارهای پوششی نیز قابل استفاده می‌باشد. به این صورت که در کف و سقف اصلی نبشیL25 را نصب نموده سپس سازهF47 را به آنها پیچ می‌کنیم. بدیهی است جهت استحکام بیشتر و جلوگیری از حرکت کردن و به اصطلاح دل دادن دیوار، باید سازه F47 هر ۶۰ سانتیمتر بوسیله براکت به دیوار اصلی محکم شود.
در تولید سازهF47 از ورقی با ضخامت ۰/۴ تا ۰/۶ میلیمتر استفاده می‌گردد. طول سازهF47 ، ۴۰۰۰ میلیمتر، عرض آن ۴۷ میلیمتر و ارتفاع آن ۱۷/۵ میلیمتر می‌باشد. سازه F47 در بسته‌های ۲۰ عددی بسته‌بندی می‌گردد و هر بندیل سازهF47 دارای ۲۰ بسته می‌باشد. جهت مقاوم‌سازی سازه F47 ، لبه‌های آن خم‌خورده و به صورت دوبل روی هم قرار می‌گیرند. سازهF47 به واسطه این خم‌ها به شکل “C” دیده می‌شود. بر روی سازهF47 برجستگی‌هایی وجود دارد که باعث استحکام سازهF47 در مقابل تنش‌های حاصل از کشش و فشار وزن سقف کاذب کناف می‌شود (شکل ۸).
سازه F47
سقف‌های مشبک کناف، سقف‌هایی با اجرا سریع هستند که به واسطه استفاده از انواع تایل‌های ۶۰ ×۶۰ بدون نیاز به پیچ کردن تایل به سپری و عدم نیاز به بتونه‌کاری از سرعت اجرایی بالایی برخوردار هستند. به راحتی قابل ترمیم و مرمت بوده و فضای تاسیساتی پشت سقف مشبک قابل دسترسی می‌باشد. اگر در سقف‌های مشبک از انواع تایل‌های روکش‌دار و یا تایل‌های PVC و یا آلومینیومی استفاده کنید نیازی به رنگ‌آمیزی سقف نخواهید داشت.
در سقف کاذب مشبک کناف، در ابتدا زیرسازی با استفاده از سپری‌های ۳۶۰، سپری ۱۲۰و سپری ۶۰ و همچنین نبشی L24 اجرا می‌گردد. سپس انواع تایل‌های ۶۰ ×۶۰ از قبیل انواع تایل‌های گچی سوراخ‌دار، تایل‌های گچی روکش PVC پشت آلومینیوم، تایل‌های حصیری، تایل آلومینیوم، تایل آکوستیک و تایل‌های PVC در فضای بین سازه‌های سپری قرار می‌گیرد.
سقف‌های مشبک کناف
جهت اجرای زیرسازی ابتدا نبشی تراز L24 بر روی دیوار نصب گردیده، سپس آویزهای سیمی که بوسیله فنر دوبل به دیوار متصل شده و قابلیت رگلاژ دارند به سقف اصلی متصل می‌گردند. سپس سازه سپری ۳۶۰ به وسیله آویزها مهار شده و روی نبشی تراز L24 قرار می‌گیرد. سپس سپری‌های ۱۲۰ و ۶۰ در فواصل تعیین شده قرار گرفته و در یکدیگر قفل می‌شوند. به واسطه صدای حاصل از قفل شدن سپری‌ها در یکدیگر به این سقف Click می‌گویند.
تایل‌های ۶۰ ×۶۰ معمولاً از جنس گچ، آلومینیوم، الیاف معدنی و یا PVC هستند که هر کدام بسته به قابلیت‌ها و خواصشان، در فضاهای متفاوتی قابل استفاده می‌باشند.
تایل‌های ۶۰ ×۶۰ گچی سوراخ‌دار و تایل‌های معدنی عایق صوتی بسیار خوبی می‌باشند. بنابراین در فضاهای اداری، بیمارستانها و هتل‌ها بسیار کاربردی و مناسب می‌باشند. اغلب این تایلها ۶۰ ×۶۰ به رنگ سفید می‌باشند.
تایل‌های ۶۰ ×۶۰ آلومینیومی و PVC به دلیل استحکام ، قابلیت شستشو و تنوع رنگ قابلت استفاده در انواع سقف‌ها را دارا می‌باشند. این نوع تایل‌های ۶۰ ×۶۰ علاوه بر تنوع رنگ، عایق خوبی نیز برای حرارت، صوت و رطوبت می‌باشند.
سپری ۳۶۰ یک سازه گالوانیزه به طول ۳۶۰۰ میلیمتر، عرض ۳۸ میلیمتر و ارتفاع ۲۴ میلیمتر می‌باشد.
سپری ۱۲۰، سازه گالوانیزه به طول ۱۲۰۰ میلیمتر، عرض ۲۸ میلیمتر و ارتفاع ۲۴ میلیمتر می‌باشد.
سپری ۶۰، سازه گالوانیزه به طول ۶۰۰ میلیمتر، عرض ۲۸ میلیمتر و ارتفاع ۲۴ میلیمتر می‌باشد.
در سپری ۳۶۰، هر ۱۵۰ میلیمتر شیاری قرار دارد که سپری‌های ۱۲۰ و ۶۰ در آن قرار گرفته و در هم قفل می‌شوند. به همین دلیل پس از اتمام کار یک سازه یکپارچه، متحد و مستحکم را خواهیم داشت.
این نوع سقف کاذب از اتصال سازه‌های سپری کلیک با فواصل ۳۰ در۳۰ ، ۳۰ در ۶۰ و یا ۶۰ در۶۰ ایجاد می‌شود که می‌توان انواع تایل‌های گچی، PVC (مناسب جهت نصب در سرویس‌ها و آشپزخانه)، آکوستیک، فلزی (گالوانیزه و یا آلومینیوم) و یا انواع طلق را بصورت ترکیبی در آن بکار برد. سازه سقف کاذب شبکه‌ای از نبشی گالوانیزه، سپری و اتصالات آویز (آویز فنری و یا مفتول گالوانیزه) تشکیل می‌شود. از ویژگی‌های سقف کاذب شبکه‌ای (سقف کاذب تایل) می‌توان به سهولت در نصب، دسترسی آسان به فضای بالای سقف کاذب و همچنین امکان تعویض تایل‌ها اشاره نمود.
در این روش پس از اندازه‌گیری دقیق و تصمیم‌گیری در مورد محل قرارگرفتن تایل‌های برش خورده (در مواردی که طول یا عرض اتاق مضربی از ۶۰ نباشد لازم است تایل‌ها بصورت برش خورده مورد استفاده قرار گیرند) نبشی‌های گالوانیزه دور تا دور دیوار در ارتفاع دلخواه با درنظرگرفتن خط تراز نصب می‌شوند. معمولا جهت نصب نبشی‌های سقف کاذب بسته به جنس دیوار ، از میخ پرچ (دیوارهای پوشیده شده از انواع کاشی و سرامیک)، رول پلاک (دیوارهای گچی) و میخ چاشنی (دیوارهای بتنی) استفاده می‌شود. پس از نصب نبشی‌ها لازم است با توجه به محل قرارگیری سپری‌های اصلی، آویزها نصب شوند. نقش اصلی آویزها مهار وزن سقف کاذب می‌باشد. معمولاً تعداد و فاصله بین آویزها متناسب با جنس سقف کاذب و همچنین تعداد روشنایی‌های مورد نظر محاسبه می‌شوند. در صورتی که فاصله بین سقف اصلی و سقف کاذب بیش از یک متر باشد لازم است برای نصب آویزها ابتدا شبکه‌ای فلزی نصب شده و سپس آویزها به آن متصل گردند.

نکات مهم برای اجرای صحیح:

– شاقولی پیشانی‌های سقف کاذب (ناشاقولی المانهای قائم)
– رعایت گونیایی طرح‌هایی که قرار است به صورت مستطیل اجرا شوند.
– رعایت فاصله مناسب آویزها
– رعایت فاصله مناسب سازه‌های باربر
– رعایت فاصله مجاز سازه‌های پنل خور
– رعایت فاصله مجاز پرچ‌ها
– رعایت اجرای اولین آویز/ سازه باربر/ سازه پنل خور در فاصله مناسب
– استفاده از مصالح شرکت کناف ایران
– رعایت حصیر چینی پنل کناف
– اجرای پخ مناسب در پنل کناف
– رعایت فاصله بین دو پنل
– رعایت فاصله اولین پیچ از لبه پنل
– اتصال صحیح سازه تراز (نبشی روی دیوار و پیچ‌های آن)
– تراز بودن زیرسازی/ سقف کاذب اجرا شده در یک کد ارتفاعی
– اجرای پنل کناف عمود بر جهت سازه‌های پنل خور
– دقت در برش پنل
– اجرای لبه کارخانه‌ای پنل در کنار لبه برش خورده کناف
– استفاده از نوار درزگیری در هنگام بتونه کاری
– اختلاط نامناسب بتونه کناف یا پودر ماستیک
– رعایت پهنای مناسب لایه بتونه کاری شده
– رعایت ساختار با کاربری و شرایط بهره‌برداری
– استفاده از نصابان آموزش دیده دارای صلاحیت اجرای کناف
استفاده از ابزار مناسب

ثبت درخواست و مشاوره رایگان

شما میتوانید برای سفارش طرح مورد نظر خودتان و مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس ما باشید.
  • مشخصات

    - اطلاعات فردی و تماس شما نزد شرکت محفوظ می ماند.
  • در صورتی که عضو سایت شده اید کد عضویت را وارد کنید
  • تصویر مورد نظر خود را اینجا بارگذاری گنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *