سقف کاذب کناف چیست؟

سقف کاذب کناف:

نوعی سقف کاذب (گچ برگ) است که در آن از پنل‌های گچی یا غیر گچی پیش‌ساخته استفاده می‌شود که توسط پروفیل‌های سرد نورد شده خاصی به سقف سازه‌ای متصل می‌شوند. کناف خود به دو دسته سقف کاذب ثابت و سقف کاذب متحرک تقسیم می‌شوند. سقف‌های کاذب ثابت خود به دو نوع سقف کاذب یکپارچه (ساده) و سقف کاذب طرح‌دار و دکوراتیو (Decorative) تقسیم می‌شود. در سقف کاذب یکپارچه هیچ درزی وجود نداشته و باید بعد از نصب و بتونه‌کاری، آن را رنگ‌آمیزی کرد. این نوع سقف کاذب از نظر وزنی بسیار سبک بوده و با توجه به فرمول اجرایی و استاندارد خود، جایگزین خیلی خوبی برای سقف‌های کاذب دیگر نظیر سقف کاذب با رابیتس و گچ است و به عنوان پوشش نهایی در زیر سقف سازه‌ای برای پوشش تاسیسات عبوری در سقف و همچنین اجرای نور مخفی و همچنین جهت زیبایی در ساختمان‌های تجاری، اداری، مسکونی و … کاربرد دارد .

انواع پنل گچی کناف:

به طور کلی پنل‌های روکش‌دار گچی کناف در چهار نوع تولید و به بازار عرضه می‌شود:
  • پنل گچی ساده (معمولی) (RG: Regular)

پنل‌های گچی ساده یا RG  به طور کلی در ساخت و ساز خشک کناف (مثل پارتیشن‌ها یا دیوارهای جداکننده کناف، دیوارهای پوششی (لاینینگ) و سقف‌های کاذب کناف در محیط‌های خشک و بدون خطر حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صفحات دارای روکش با رنگ کرم بوده و در راستای محور میانی پشت آن  مهر آبی کلمه کناف Knauf  به صورت لاتین چاپ شده است.
  • پنل گچی مقاوم  برابر رطوبت (MR: Moisture Resistant)

صفحاتی هستند که گچ تشکیل دهنده آنها با مواد مقاوم در برابر رطوبت ترکیب شده و برای محیطهای مرطوب مناسب می‌باشند. پنل‌های گچی MR برای آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی و سایر محیطهای نمناک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این صفحات دارای کاغذ سبز رنگ بوده که در امتداد محور میانی آنها مهر آبی کناف(Knauf) به صورت لاتین چاپ شده است.
  •  پنل گچی مقاوم در برابر آتش و رطوبت (FM: Fire and Moisture Resistant)

صفحاتی هستند که در گچ تشکیل‌دهنده آن الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت قرار دارد. پنل‌های گچی FR (مقاوم در برابر حریق و رطوبت) در مکان‌هایی که توام با رطوبت ممکن است مقاومت در برابر حریق مورد نیاز باشد، استفاده می‌شوند، این پنل‌ها دارای روکش سبز بوده و در راستای محور میانی پشت خود مهر قرمز کناف (Knauf)  به صورت لاتین چاپ شده است. علاوه بر آنچه گفته شد پنل‌های گچی کناف دارای ویژگی‌های فیزیکی متفاوتی می‌باشند که در جدول  به آن اشاره شده است.

انواع سقف کاذب:

سقف کاذب شامل سقف کاذب ثابت و متحرک می‌باشد که نوع ثابت آن به دو دسته ساده (شامل دو تیپ A و B) و دکوراتیو تقسیم می‌شود.

الف. سقف کاذب با سازه دو طرفه (تیپ ۱ A)

سقف کاذب کناف مورد نظر از سقف‌هایی با سرعت اجرایی بالا بوده و در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:
– برای پوشش سطوح بیشتر از ۵۰ متر مربع
– دهانه‌های بیشتر از ۴ متر
– زمانی که ارتفاع تاسیساتی (آویز) بیشتر از۴۵۰ میلیمتر باشد.
در این ساختار می‌توان از یک یا چند لایه صفحه روکش‌دار گچی استفاده کرد که این صفحات از نوع معمولی (RG)، مقاوم در برابر حریق (FR)، مقاوم در برابر رطوبت(MR)  می‌باشند. پس از اجرای زیرسازی و نصب صفحات روکش‌دار گچی، با نوار و بتونه درزگیر، درزگیری انجام شده و در صورت لزوم می‌توان از ۲ تا ۵ میلیمتر پوشش گچ ساتن استفاده کرد تا سطح تمام شده دارای پوششی مانند سطوح گچ‌کاری شده شود .

ب. سقف کاذب با سازه یک طرفه (تیپ۱ B)

 سقف کاذب کناف مورد نظر از سقف‌هایی  با سرعت اجرایی بالا بوده و در موارد زیر استفاده مورد استفاده قرار می‌گیرد: – برای پوشش سطوح کمتر از ۵۰ متر مربع – دهانه‌های حداکثر ۴ متر – زمانی که یک سقف ارزان با سرعت اجرایی بالا مورد نظر باشد. – زمانی که ارتفاع تاسیساتی (آویز) کمتر از ۴۵۰ میلیمتر باشد.
در این ساختار می‌توان از یک یا چند لایه صفحه روکش‌دار گچی استفاده کرد که این صفحات از نوع معمولی (RG) ، مقاوم در برابر حریق (FR) ، مقاوم در برابر رطوبت (MR)  می‌باشند.
پس از اجرای زیرسازی و نصب صفحات روکش‌دار گچی، با نوار و بتونه درزگیر، درزگیری شده در صورت لزوم می‌توان از ۲ تا ۵ میلیمتر پوشش گچ ساتن استفاده کرد تا سطح تمام‌شده دارای پوششی مانند سطوح گچ کاری شده شوند .

ج. سقف کاذب دکوراتیو

این نوع سقف شامل سقف کاذب باکس ساده حاشیه، سقف کاذب باکس نور مخفی حاشیه، سقف کاذب تونلی، سقف کاذب کمانی، سقف کاذب منحنی، سقف کاذب قوسی، سقف کاذب گنبدی می‌شود، که هر یک از اینها برای مکان‌های خاصی به کار می‌روند.
مثلاً در یک استخر از یک سقف کاذب خاصی استفاده می‌شود که بتواند صدا را جذب کند. در این صورت سقف کاذب باید طرح‌دار دکوراتیو باشد، که سقف کاذب طرح‌دار خود صدا را جذب نموده و اکوستیک می‌باشد. در فروشگاه‌ها از سقف کاذب خاص این مکان‌ها استفاده می‌شود.در لابی هتل‌ها نیز به خاطر نماد و معماری آن شهر، از سقف کاذب مناسب با معماری آن شهر استفاده می‌کنند که خود سقف کاذب معرفی کننده معماری آن شهر می‌باشد، و یا در مراکز عمومی باید از سقف کاذب مناسب و عام پسند استفاده شود که متناسب با سلیقه عموم باشد.

د.سقف کاذب کناف متحرک:

این نوع سقف شامل انواع مختلف زیر می‌شود:
– سقف کاذب کلیک
– سقف کاذب شبکه‌ای
سقف کاذب کلیک شامل انواع زیر می‌باشد:
– سقف کاذب با تایل گچی ساده
– سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC
– سقف کاذب با تایل گچی روکش PVC و پشت فویل آلومینیوم
– سقف کاذب AMF (شامل انواع زیادی می‌شود).
– سقف کاذب مشبک فلزی (شامل انواع زیادی می‌شود)

مزایا:

– اقتصادی بودن
– نصب سریع و آسان: سقف کاذب کناف سرعت اجرایی بسیار بالایی داشته و قابلیت پوشش سطوح وسیع سقف را با حداقل زمان نصب، دارا می‌باشد (روش سنتی)
– دسترسی آسان به تاسیسات پشت
– سبک بودن: وزن زیرسازی سقف کاذب کناف بسیار کم بوده و پنل‌های گچی آن نیز سبک می‌باشند.
– قابل برداشت بودن: امکان دسترسی آسان به تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در پشت سقف کاذب در صورتی که از دریچه‌های بازدید و یا سقف مشبک استفاده شده باشد مهیا می‌باشد.
– تغییر دکور در آینده: انعطاف‌پذیری سقف کاذب کناف بسیار زیاد بوده و امکان ایجاد طرح‌های مختلف معماری در آن مهیا می‌باشد.
– نصب چراغ روشنایی به صورت روکار و توکار
کمترین هزینه برای روشنایی با بهترین برندها
– سهولت تعمیرات و … .

ثبت درخواست و مشاوره رایگان

شما میتوانید برای سفارش طرح مورد نظر خودتان و مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس ما باشید.
  • مشخصات

    - اطلاعات فردی و تماس شما نزد شرکت محفوظ می ماند.
  • در صورتی که عضو سایت شده اید کد عضویت را وارد کنید
  • تصویر مورد نظر خود را اینجا بارگذاری گنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *