پیش‌بینی راه‌اندازی یک هزار واحد اقتصادی جدید در روستاهای گلستان-آسا اندیش

شرکت ساختمانی و خدماتی آسا اندیش

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری استان گلستان گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که در سال آتی بالغ بر یکهزار واحد اقتصادی جدید در روستاهای استان گلستان راه‌اندازی شود که کمک بسیار زیادی در راستای کاهش نرخ بیکاری در جامعه خواهد شد.
روستا و روستانشینان در پویایی اقتصادی کشورمان بسیار حائز اهمیت هستند و موفقیت در بخش توسعه روستا نیازمند فرایندهای اجتماعی و اقتصادی در سطوح محلی، ملی و بین‌المللی است و متغیرهای کلان اقتصادی، فرهنگی و وتوسعه‌ای پیش‌نیاز اساسی توسعه روستا محسوب می‌شود.
پیرامون مسائل و مشکلات روستاهای استان گلستان با علی نصیبی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری استان گلستان گفت و گویی صمیمی صورت گرفت.

 چه تعداد روستا در سطح استان گلستان وجود دارد و چه سهمی از جمعیت استان را روستاییان تشکیل می‌دهند؟

نصیبی: ۸۷۱ هزار و ۵۴۶ نفر در روستاهای استان گلستان سکونت دارند و در صورتی که بخواهیم جمعیت روستاییان را به صورت درصد مشخص کنیم جمعیتی بالغ بر ۴۶٫۷ درصد استان گلستان را روستاییان تشکیل دادند.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ که آخرین سرشماری رسمی کشور است تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان گلستان ۹۲۵ روستا است و تعداد دهیاری‌های فعال در استان گلستان ۹۱۰ روستا است و جمعیتی که روستا تحت پوشش دهیاری است ۸۴۸ هزار و ۶۴۳ نفر است که ۹۱۰ دهیار و ۳ هزار و ۴۴۱ عضو شورای اسلامی در راستای مدیریت این روستاها تلاش می‌کنند.

موضوع برخورداری روستاها از خدمات و تسهیلات رفاهی در گوشه و کنار استان گلستان به چه صورت است؟

نصیبی: ۸۲۷ روستای استان گلستان از گاز طبیعی بهره‌مند هستند که در حقیقت ۹۳ درصد جمعیت روستایی از گاز برخوردار هستند و ۲۷ روستا توسط اداره گاز در دست اقدام(گازرسانی) است و ۷۹۲ روستای استان گلستان تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار دارند و ۶۰۹ روستا دارای خانه بهداشت است.
در راستای دانش‌آموزان روستایی تعداد ۸۴۶ مدارس ابتدایی، ۳۹۶ مدرسه راهنمایی، ۱۲۸ مدرسه دبیرستان و ۳۰ مدرسه شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند.

محرومیت از امکانات عمومی یکی از مهمترین عوامل دافعه روستاییان محسوب می‌شود که منجر به مهاجرت روستاییان به شهرها شده است برنامه‌هایی که در این راستا تدارک دیدید را بیان بفرمایید؟

نصیبی: شاید نگاهی که طی دهه‌های گذشته به روستاها بود بیشتر مبتنی بر توسعه عمرانی خلاصه می‌شد با توجه به تغییر رویکرد، برنامه‌های دولت و شعارهای سال‌های اخیر که توسط مقام معظم رهبری مطرح شد توسعه اقتصادی روستا در اولویت قرار گرفته است.
با توجه قانون حمایت از توسعه و اشتغال روستایی و عشایری که در سال ۱۳۹۷ در مجلس مصوب شد و مبالغی در راستای توسعه اقتصادی روستاها درنظر گرفتند که سهم استان گلستان از این مبلغ بالغ بر ۳۲۰ میلیارد تومان در سال جاری بود که ۱۶۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد و ۱۶۰ میلیارد تومان باقیمانده را امیدواریم هرچه زودتر تخصیص داده شود.
در راستای راه‌اندازی مشاغل و واحدهای تولیدی و اقتصادی مرتبط با روستا باید بدانیم اگر این واحدها در مناطق مرزی و عشایری باشد تسهیلات با سود چهار درصد و تنفس لازم برای متقاضیان درنظر گرفته شده است و اگر در سایر روستاها ساکن باشند تسهیلات با سود ۶ درصد در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود.
پیش‌بینی می‌کنیم که با این تسهیلات در سال ۱۳۹۸ بالغ بر یکهزار واحد اقتصادی جدید در روستاها راه‌اندازی شود و کمک بسیار زیادی در راستای کاهش نرخ بیکاری در جامعه شود که به نوعی باعث کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها می‌شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *