انواع و مدل های به روز نمای بیرونی ساختمان؟؟

 نمای ساختمان:

اولین جلوه بصری هر ساختمانی نمای آن است که می تواند با کاربر و مخاطب آن ارتباط برقرار کند. اما این نما باید به گونه ای طراحی شود که صرفا یک صفحه دو بعدی فاقد ارزش بصری نباشد، طراحی نمای ساختمان به عنوان اولین عنصر تاثیر گذار بر مخاطب باید فکر شده و طبق اصول طراحی شود و البته که طراحی اصولی نمای ساختمان ها دارای نکته های بسیاری است که برخی از آن ها را در این مطلب با هم بررسی خواهیم کرد پس در این مطلب با ما همراه باشید.

اصول کلی طراحی نما:

نمای ساختمان یکی از اجزای بسیار مهم ساختمان است، نمای ساختمان باید به شکلی طراحی شود که علی رغم حفاظت محیط داخل از بیرون، ارتباط فضای بیرون را با محیط داخل ساختمان به خوبی برقرار کند. ما در فضای شهری با یک ساختمان روبرو نیستیم، در واقع هر ساختمان جزئی از فضای شهری محسوب می شود که زشتی آن بر فضاهای عمومی تأثیر گذار است. ساختمان یک موجود منزوی و خود بسنده نیست که بتواند تمام توجه طراح و مالک را به خود جلب کند ، بلکه می بایست با حفظ شخصیت و اعتبار خود، عنصری از یک جامعه وحدت یافته باشد و این امر فقط با طراحی خوب نمای خارجی ساختمان امکان پذیر است

انواع نمای ساختمان:

  • .کلاسیک: سنگی و رومی
  • مدرن :شیشه,فریم لس,کرتین وال,کامپوزیت و ترموود
  • ترکیبی :سنگ و آجر و چوب و شیشه

نمای کلاسیک:

جایگاه طراحی نما بر همگان مشخص است. همان‌طور که میدانید نما و طراحی اصولی آن از مهم‌ترین مواردی است که در ساختمان‌ها باید توسط متخصصین مربوطه انجام شود. در طراحی نمای کلاسیک یا رومی علاوه بر تمامی مواردی که در طراحی نما به‌صورت کلی در نظر گرفته می‌شود باید به یک سری موارد اضافه‌تری همچون تناسبات میان اجزای به‌کاررفته در نمای کلاسیک توجه کرد. برای طراحی نمای کلاسیک از یک سری حجم‌ها و المان‌های از پیش‌ساخته شده استفاده می‌شود که هرکدام از آن‌ها با توجه به حجم کلی ساختمان دارای مشخصات ابعادی خاصی هستند. در ادامه به معرفی برخی از المان‌های رایج نمای کلاسیک می‌پردازیم:
اسا اندیش
۱-ستون‌های کوتاه تزئینی
۲-استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
۳-سرستون‌ها و کله‌گاوی‌ها
۴-قوس‌های بزرگ همراه با نقشه‌های ظریف برجسته
۵- انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره
استفاده از المان‌ها ارتباط مستقیم با میزان بودجه سازنده دارد. به‌عبارت‌دیگر هرچه بودجه ساخت کمتر باشد تعداد المان‌های استفاده‌شده کمتر خواهد بود.نکته‌ی دیگری که در طراحی و اجرای این نوع نما باید مدنظر قرارداد، متناسب بودن المان‌های به‌کاررفته است درواقع ابعاد المان‌های به‌کاررفته، با توجه به ویژگی‌های ابعادی ساختمان تغییر خواهد کرد. درنتیجه نمای کلاسیک یک نمای منحصربه‌فرد است. به همین دلیل نمی‌توان نمای ساختمان‌های مختلف را کپی‌برداری کرد.

نمای مدرن:

اسا اندیش
طراحی نما مدرن سبکی است که نه از سبک طراحی نما سنتی پیروی می کند نه از سبک طراحی نما کلاسیک. بنابراین دارای خصوصیاتی خاص و ویژه است. در نماهای مدرن طراح بیشتر به برجسته سازی نما به وسیله اشکال هندسی نامنظم می کند. در واقع یکی از خصوصیات طراحی نما به سبک مدرن همین نامنظم بدن اشکال و نمادها در اینگونه نماهاست. اغلب از نماهای مدرن در مجتمع های مسکونی، برج های بلند مرتبه، ساختمان ها و مراکز تجاری و برخی از پروژه های اداری استفاده می شود.
این سبک از طراحی نما منحصر به متریال خاصی نیست و بیشتر در طراحی دارای تفاوت با دیگر سبک هاست. سبک کلاسیک در طراحی نما از اشکال و خطوط منظم پیروی می کند و چون شبیه به سبک معماری روم باستان است در ایران رواج پیدا کرده است. ولی طراحی نما مدرن از ترکیب چند متریال که بتوانند در کنار هم معنی و مفهوم مشخصی را بسازند، شکل می گیرد.

نمای ترکیبی:

 از ترکیب چند متریال در کنار یکدیگر به گونه ای که هماهنگی بصری و ترکیب اصلی طرح حفظ شود، طراحی نما ترکیبی گفته می شود. طراحی نما ترکیبی به شما اجازه می دهد تا با خطوط مستقیم و منحنی کار کنید. با هر نوع خط الرسمی طراحی نما را انجام دهید و متریال ها را ترکیب کنید. یادتان باشد طراحی نما به صورت ترکیبی دارای حساسیت بیشتری است. از این رو نباید طرح را خیلی شلوغ طراحی کنید. یکی از خصیصه های طراحی نما ترکیبی استفاده همزمان از ۲ یا چند متریال است. همچنین دست طراح در این نوع طراحی بسیار بازتر است و می تواند به کمک خلاقیت طرحی جدید و خاص را ارائه دهد.

 

ثبت درخواست و مشاوره رایگان

شما میتوانید برای سفارش طرح مورد نظر خودتان و مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس ما باشید.
  • مشخصات

    - اطلاعات فردی و تماس شما نزد شرکت محفوظ می ماند.
  • در صورتی که عضو سایت شده اید کد عضویت را وارد کنید
  • تصویر مورد نظر خود را اینجا بارگذاری گنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *